Крипто

Китай разкрива надеждна рамка за ограничаване на измамите с криптовалути и изкуствен интелект

В смел ход срещу новите технологични измами Китай увеличи усилията си за потушаване на незаконните дейности, които използват най-съвременни технологии. В светлината на прожекторите попадат чуждестранни телекомуникационни фирми, обвинени в използване на сферите на криптовалутите и изкуствения интелект (ИИ).

Тъй като технологичните измами продължават да се развиват, Китай е решен да остане една крачка напред, привличайки вниманието към по-широка загриженост за международното сътрудничество в областта на правоприлагането. Последните доклади на Global Times подчертават нарастващата загриженост на Китай относно чуждестранните телекомуникационни структури, които използват модерни технологии за организиране на измамни схеми.

Тези външни оператори умело прикриват мотивите си, като предлагат изгодни възможности за работа, примамвайки местните жители в мрежата си от измами. Техните методи? Те се обръщат към най-съвременни технологии като блокчейн, метавселена и изкуствен интелект, за да разработят сложни и скрити инструменти за своите незаконни операции.

Мащабът на тази транснационална заплаха означава, че може да са необходими повече от усилията на една държава. Признавайки това, управляващата Китайска комунистическа партия (ККП) се застъпва за засилено международно сътрудничество. Според тях този колективен подход в областта на правоприлагането е най-добрият начин да се организира съгласувана и ефективна защита срещу тези разрастващи се технологични измами.

Обучение на уязвимите

Превенцията е по-добра от лечението. Затова се твърди, че китайското правителство ускорява кампаниите за повишаване на обществената осведоменост, образователните кампании и правните мерки за противодействие. Инициативите, насочени предимно към младите хора, които се смятат за по-уязвими към тези измами, имат за цел да ги въоръжат с инструменти и знания за откриване и предотвратяване на телекомуникационни и мрежови измами.

Неотдавнашните действия на Китай разкриват неговата тревога по отношение на сектора на криптовалутите. Макар че в миналото страната е поддържала предпазлива дистанция, завършила с категорични забрани на криптодейностите, тя демонстрира леки промени в позицията си. В неотдавнашните насоки на Върховния съд на Китай например се посочва, че уреждането на дългове с незначително количество цифрови активи може да се счита за законно, ако има взаимно съгласие. Въпреки това всеки оптимизъм трябва да се приема с повишено внимание, като се има предвид бурното минало на страната по отношение на сектора.

Затягане на юздите на генеративния ИИ

Безпокойството на Китай не се ограничава само до криптовалутите. Рязко нарастващата популярност на генеративния изкуствен интелект, като например моделите, които захранват услуги като ChatGPT, е под микроскоп на Пекин. Китайските технологични титани с готовност се включиха в този проект, като пуснаха свои услуги за генеративен ИИ. Пекин обаче е разтревожен от потенциала на тези услуги да създават съдържание, което може да противоречи на неговите възгледи или идеология.

Администрацията на Китай за киберпространството (CAC) е начело с нови разпоредби за генериращия изкуствен интелект. От средата на август платформите за генеративен ИИ, предназначени за обществеността, ще бъдат задължени да придобият лиценз. Освен това, ако някоя такава услуга се натъкне на „незаконно“ съдържание, от нея се очаква да спре генерирането, да подобри алгоритъма си и да уведоми съответните органи.

Binance навигира в китайски води

В други свързани доклади Binance, борсата за криптовалути на гиганта, продължава да работи в Китай – страна, която публично се противопоставя на търговията с криптовалути. Като се похвали с близо 900 000 активни китайски потребители, човек не може да не се запита как поддържат дейността си.

Появиха се няколко възможности: Последователното сътрудничество на Binance с китайските правоприлагащи органи за разкриване на потенциални престъпни дейности, използването на виртуални частни мрежи (VPN) и оживеният peer-to-peer (P2P) пазар на борсата, който търгува с деноминирани в юани двойки.

В обобщение, държавите, особено такива технологични сили като Китай, трябва да разработят стабилни мерки за противодействие, тъй като технологичните измами продължават да се увеличават. Китай подчертава ангажимента си за създаване на по-безопасна цифрова сфера за своите граждани, като се насочва към чуждестранните технологични фирми и укрепва правните рамки. Светът следи отблизо, тъй като последиците от тези решения ще се разпространят далеч отвъд китайските граници.

Related posts

Прогноза за цената на Bitcoin: Може ли BTC да се върне към 20 хил., докато доходността на облигациите се покачва?

admin

5-те най-добре представящи се крипто токени с изкуствен интелект през 2023 г.

admin

Multichain прекратява дейността си след ареста на главния изпълнителен директор, крипто общността е в шок

admin